Wednesday, April 30, 2014

U srcu Zagreba potražite zanimljivo slano blago

Rezervirate li smještaj u Zagrebu kako bi upoznali šarmantnu hrvatsku metropolu, mogla bi vas zaintrigirati zanimljivost da Hrvatska ima višestoljetnu tradiciju proizvodnje kvalitetne morske soli. To ne čudi, obzirom na blizinu Jadranskog mora, pa se često kaže da je ovaj važni prehrambeni proizvod i neizostavni začin gotovo svih jela, zapravo dar Jadranskog mora, sunca i vjetra. Godišnja potrošnja od oko 100.000 tona namiruje se iz tri poznate solane - u Pagu, Ninu i Stonu.

Paška je najpoznatija i s najvećom distribucijom, ona u Stonu je najstarija u Europi, datira još iz 14. stoljeća, a ninska iz rimskog doba i jedinstvena je po tituli prave turističke atrakcije! Njezinu park solanu, osobito tijekom ljeta, u središtu turističke sezone, posjete brojni gosti iz svih krajeva svijeta. Zanima ih kako se sol proizvodi na tradicionalan i prirodno-ekološki način, uz pomoć sunčane energije i vjetra, isparavanjem mora u posebnim bazenima.


Kakva je poveznica sa Zagrebom?

No, vjerojatno se pitate zbog čega se i kako ta posebna solana, smještena u  blizini starohrvatskog grada Nina u Zadarskoj županiji, povezuje sa Zagrebom. Odgovor potražite u srcu Zagreba, u Gajevoj ulici, nedaleko od središnjeg gradskog Trga. Tamo vas čeka zanimljiva 'priča o soli' – muzeju trgovini solane Nin, u kojoj možete otputovati u čudesan svijet soli, njezine prošlosti i saznati sve o tome kako se nekada proizvodila, kako to izgleda danas, što se sve od nje može izrađivati…
Opće je poznato da je sol začin bez kojeg nema pravog gurmanskog doživljaja i punoće okusa hrane, a vrijedi istaknuti i da je važna namirnica ne samo u kuhinji, nego i u našem tijelu. Bez nje nema života, obzirom da je nezamjenjiva za rad i funkcioniranje, ne samo ljudskog organizma, nego i svih ostalih živih bića. Neophodna je i u industriji, a njezina primjena je višestruka.
Koristi se za zaštitu cesta od poledice, omekšavanje vode, u proizvodnji kozmetike, tekstila, papira, porculana, stakla, kože, pri konzerviranju hrane, u medicini, pomaže i kemijskoj industriji, a od davnina je često zvana i 'bijelim blagom'...

Zbog nje se i ratovalo!

Njezina povijest usko je vezana s poviješću čovječanstva, a vjeruje se da je otkrivena oko 10.000 godina prije Krista. Koliko je bila važna, svjedoči podatak da se koristila i u trgovačkoj razmjeni, kao sredstvo plaćanja. Rimski vojnici sol su dobivali kao plaću, Egipćanima je služila za mumificiranje, Grcima kao zamjena za robove.

Slovila je kao unosna trgovina i vrijednost joj se izjednačavala sa skupocjenim zlatom, zbog čega je često bila uzrokom ratova, a imala je značaj i u brojnim religijama svijeta. Posvećivana je u vjerskim ritualima, korištena je pri krštenju, njezino slučajno prosipanje, smatralo se nagovještajem zla i nesreće, njome su se tjerali zli duhovi, služila je i kao pečat na pogodbu, znak velikog prijateljstva, a praznovjerni mornari nikada je nisu bacali u more…
Njezina bogata povijest i širina upotrebe je neobična i vrlo zanimljiva, a dio toga prikazano je i ispričano u Zagrebu.

Od začina do kozmetike, starih alata…

U atraktivnom muzeju-trgovini očekuju vas izlošci kojima se približava tradicionalna priča o soli, njezinoj prirodnoj i ekološkoj proizvodnji, a mogu se vidjeti izlošci koji se još i danas djelomično koriste za dobivanje konačnog proizvoda, poput posebnih grablji za skupljanje ovog 'bijelog blaga', starih vagona za prijevoz, koje su većinom gurale žene, uređaja za pakiranje od drveta...
Posebna atrakcija je i cvijet soli, poznat i kao kavijar soli, obzirom da se radi o vrlo specifičnoj vrsti. Naime, dobiva se u idealnim vremenskim uvjetima, od finih kristala koji se ručno skupljaju s površine mora. Najkvalitetnija je i najzdravija vrsta soli koja se, osim u prehrani, koristi i za regulaciju probave, upijanje toksina, osvježenje organizma i izdvaja se kao najbolja morska sol.
Kako ona izgleda, kako se dobiva, kakvog je jedinstvenog okusa, sastava i načina sakupljanja, doznat ćete u muzeju i trgovini 'proizvoda Jadranskog mora i sunca' u Gajevoj 8. Upoznajte se s radom solane Nin i njezinim proizvodima, mogli bi se ugodno iznenaditi, a kući ponijeti originalne suvenire, koji se rade sa solju - poput čokolada, pralina s cvijetom soli, maslinovog ulja, aromatizirane soli, mirisnih i eteričnih ulja za kupanje, kozmetike, paste za zube...